Błonnik a odchudzanie.



Dlaczego warto spożywać pokarmy z błonnikiem?Błonnik dzieli się na rozpuszczalny i nierozpuszczalny.  Błonnik rozpuszczalny (m.in. inulina) zawarty jest w ziarnie owsa, owocach (gruszkach, truskawkach, malinach, porzeczkach, pomarańczach), warzywach (brukselkach, cebuli, czosnku, brokułach) i roślinach strączkowych (soczewicy, grochu, fasoli, ciecierzycy). Błonnik nierozpuszczalny w wodzie zawierają produkty z pełnego ziarna, np. chleb pełnoziarnisty, płatki pełnoziarniste, otręby pszenne.

Korzystne działanie błonnika na nasze zdrowie

Błonnik pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu we krwi i jest naturalnym prebiotykiem, czyli substancją wspomagającą rozwój korzystnej flory bakteryjnej w jelitach.

Błonnik jako pomoc w diecie odchudzającej, zmniejszeniu łaknienia i wchłaniania tłuszczów ze spożywanych pokarmów

Błonnik wchłania wodę, więc należy go przyjmować z dużą ilością płynów, co sprzyja  zwiększeniu objętości pokarmu w żołądku, bez zwiększania ilości przyjmowanych kalorii. Konsekwencją tego jest szybsza przemiana materii i dłuższe uczucie sytości,  a co za tym idzie - redukcja masy ciała. Błonnik pomaga również w oczyszczaniu organizmu z toksyn i stabilizuje stężenie glukozy we krwi.

Przeciwwskazania

Z błonnikiem nie powinno się przesadzać, ponieważ spożywany w nadmiernej ilości może utrudniać przyswajanie wapnia, żelaza i cynku.  Za duże spożycie błonnika lub łączenie go z małą ilością wypijanych płynów może powodować dolegliwości trawienne, takie jak wzdęcia i ból brzucha.